Drukuj

UWAGA Informacja pobrana od  internautów (Zastosowanie metod na własną odpowiedzialność!!!) 

SIARCZAN MAGNEZU siedmiowodny MgSO4*7H2O

Zmiany są charakterystyczne jasne plamy, a co najważniejsze nie cofają się.  Z czasem plamy na liściach mogą ulec nekrozie co może być początkiem infekcji szarej pleśni.  Sprawa jest więc niebagatelna. Proponuję, przygotować sobie roztwór siarczanu magnezu o stężeniu 5 % najlepiej w takiej butli 5 l z wody mineralnej.Należy odważyć 25 dkg siarczanu magnezu , wsypać do butli i uzupełnić wodą do 5 litrów
Do oprysku pomidorów musimy go każdorazowo rozcieńczyć 10- krotnie np na 5 litrów wody dodajemy 0,5 litra przygotowanego roztworu. Na 1 litr wody 0,1 litra przygotowanego roztworu.
Tak przygotowany roztwór/ koniecznie opisana butla/ jest wygodniejszy w użyciu niż każdorazowe odważanie siarczanu.
Co do zasad bezpieczeństwa to powiem, że większego zagrożenia nie ma. Siarczan magnezu inaczej zwany gorzką solą jest stosowany jako środek przeczyszczający.

Siarczan magnezu siedmiowodny (MgSO4*7H2O) jest substancją drobnokrystaliczną, białą, wyglądem przypominającą cukier. Zawiera 16% tlenku magnezu (MgO) oraz 32% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnych w wodzie. Sól gorzka nie posiada zapachu, a po rozpuszczeniu nie powinna zostawiać żadnych domieszek w instalacjach opryskiwaczy

 

HERBATKA TYMIANKOWA - HT

Do butelki PET o poj. 1,5 l wsypujemy 2 paczki przyprawy TYMIANEK i 2 paczki OREGANO Do sporządzenia naszego ekstraktu bierzemy tymianek i oregano pół na pół. (20 g tymianku i 20 g oregano; po dwa opakowania)/ w sumie 40 g/zalewamy ½ l czystej zwykłej wódki, zacieru + ½ l przegotowanej ostudzonej wody. Odstawiamy na 24 godz. mieszając od czasu do czasu.
Trzymamy w temperaturze pokojowej. Nazajutrz odcedzamy nalewkę wyciskając dokładnie osad na sitku. Troty, pozostałe po odcedzeniu, zalewamy w naczyniu ½ l wrzątku i szczelnie nakrywamy. Po ostudzeniu ponownie odcedzamy na sitku,  a przesącz dolewamy do wcześniej uzyskanego ekstraktu.
Nalewkę możemy przetrzymywać cały sezon i używamy jej w ilości 150 ml na 2-3 l oprysku.

50 ml na 1 litr oprysku

Preparat ten przewidziany jest do ochrony ogórków i pomidorów przed wszelkimi chorobami od kanciastej plamistości i mączniaka rzekomego na ogórkach do szarej pleśni i zarazy ziemniaczanej na pomidorach. Pozostawia na liściach trudnozmywalny olejek tymiankowy a równocześnie działa w fazie gazowej jako, że tymol jest lotny z parą wodną.

.Uwagi:
Herbata Tymiankowa  z siarczanem magnezu.

Do przygotowanej cieczy do oprysku według przepisu na HT dodać siarczan magnezu w ilości, Na 1 litr wody 0,1 litra przygotowanego roztworu.

 Przykład:

 opryskiwacz 1,5 litra

 1 litr wody

50 ml Herbatki Tymiankowej (HT)

100 ml roztworu siarczanu magnezu

 1 łyżeczka płynu do naczyń. (opcjonalnie)

 opryskiwacz 5 litrów

 4,25 litra wody

250 ml Herbatki Tymiankowej (HT)

500 ml roztworu siarczanu magnezu

 5 łyżeczk płynu do naczyń. (opcjonalnie)

 

 DROŻDŻE

 Oprysk od zarazy ziemniaczanej na ziemniaki i pomidory : Rozpuść drożdże piekarskie 5 dag w 5- 8 litrach wody i opryskaj , właściwie polewaj rośliny od wierzchołka . Tą czynność powtarzaj kilkakrotnie w czasie wegetacji rośliny . Pomidory po tej miksturze ładnie rosną i nie zagrażają im choroby grzybowe i bakteryjne.

 https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=52707&f=42